Fasta under graviditeten

Fråga: Vad är en gra­vid eller ammande kvinna som under rama­dan är rädd för sin egen eller för bar­nets skull skyl­dig att göra om hon bry­ter fas­tan? Bry­ter hon fas­tan, skän­ker mat och tar igen den eller bry­ter hon fas­tan och tar igen den men utan att ge mat eller bry­ter hon fas­tan och ger mat utan att ta igen den? Vil­ken av dessa tre sätt är rätt?

Svar: Fruk­tar den gra­vida kvin­nan under rama­dan för sig själv eller för sitt ofödda barn bry­ter hon fas­tan och hon är enbart skyl­dig att ta igen fas­tan. Hen­nes situ­a­tion är lik­vär­dig med den som inte är till­räck­ligt stark för att fasta eller som är rädd för att ta skada av fas­tan. Gud säger:

Men den som är sjuk eller [stadd] på resa [skall fasta där­ef­ter] under mot­sva­rande dagar.1

Det­samma gäl­ler den ammande kvin­nan om hon kän­ner fruk­tan när hon ammar sitt barn under rama­dan eller om hon kän­ner fruk­tan om hon fas­tar och inte ammar bar­net. Hon bry­ter fas­tan och är enbart skyl­dig att ta igen den.

Och fram­gång kom­mer från Gud.

Käl­lor:
Muhammad bin ‘Abdul-‘Aziz al-Musnad (1422), Fatāwa Isla­miyah. Volym 3. Liba­non: Mak­taba Dār us-Salām. 301 s. ISBN saknas;
Muhammed Knut Bern­ström (1421), Kora­nens bud­skap. Sim­rishamn: Pro­prius. ISBN 91 – 7118-887 – 8

Fot­no­ter:

  1. Koranen 2:185 []
Läs mer:
När fas­tan får brytas
Slösa med mat då fas­tan bryts
“Kan man bryta fas­tan vid resa?”
Dela: